Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları

4 posters
YazarMesaj
eso
Moderatör
eso

Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları Empty
MesajKonu: Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları   Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları EmptyPaz Mart 01, 2009 1:16 pm

Eğer pazartesi günü yapılacak mülakatı geçip 30+'ya girebilirsem, eğitimlerinden faydalanacağım isimler şunlar:

ruhi yapıcı, aydın uluç(bir kez daha), tolga can, gültekin utancak, emre gören, engin yıldız ve eğer işler atom için (ve elbetteki bizler içinde yolunda giderse) yurtdışından gelecek (söylentilere göre cgtalk'tan yakından tanıdığımız) yabancı bir konuşmacı. 3 boyutlu modelleme, mayanın sırları, compositioning, computer animation, oyun tasarımı ve progralama gibi konuları içerecek yine dolu dolu 3 hafta.

Yarın gerçekleşecek mülakattan sonra cgpark'tan ruhi yapıcı'nın compositioning ve post production eğitimi ile başlıyor eğitimler. Ruhi Yapıcı ise eğitim vermeyip hayatını anlatsa bile yeterince ilgi çekici olurdu herhalde. Kendisi gayet başarılı compositioning ve 3d işlerine imza atmış olmakla beraber (hepimizin görmüş olabileceği türk petrol ve garanti reklamları) aynı zamanda onlarca tv dizisinde ve reklamda da rol almış. Emret komutanım en çok isim yaptığı dizilerde bir tanesi.

---

Açılışını bir kaç ay önce yapan Metutech Animasyon Teknolojileri ve Oyun Merkezi (kısa adıyla ATOM), başvurularını Animasyon ya da Oyun üzerine projesi olan ya da proje geliştirebilecek kapasiteye, bilgi birikimine, ya da hevese sahip herkese açmış ve gelen yaklaşık 600 başvuru içerisinden 200 kişiyi kabul etmişti. Bu 200 kişi arasından 30 kişi ise diğer başvuranlara göre daha aranan niteliklere sahip olduklarından dolayı, başvururken sundukları projeyi gerçekleştirebilmeleri adına Atom bünyesinde verilecek eğitimlere katılmaya hak kazanmıştı. Diğer 200 kişi ise Teknokent'te 3 hafta boyunca verilecek (benimde katıldığım ve burada elimden geldiğince özetlediğim) seminerlere katılmaya hak kazanmıştı. 3 ve 2 boyutlu tasarım, animasyon ve oyun üzerine verilen bu seminerler, bu cumartesi gerçekleşen Güven Çatak semineri ile sonlandı. Şimdi ATOM ilk etapta seçtiği bu 30 kişinin üzerine daha fazla insanı, verilecek tasarım yoğunluklu eğitimlerden faydalanmak üzere seçme kararı aldı. 30+ denen bu kişilere bende dahilim.

Bir grubun ya da kalabalığın rakam ile isimlendirilmesinde beni cezbeden, gizemli bir şey var. Oceans 13, Oceanic 6, mahşerin 3 atlısı ya da dirty dozen gibi. Sırf bu yüzden bile 30+ da olmayı mutlulukla kabullenebilirdim. Ama 30+ dahası var. Eğer pazartesi günü yapılacak mülakatı geçip 30+'ya girebilirsem, eğitimlerinden faydalanacağım isimler şunlar:

ruhi yapıcı, aydın uluç(bir kez daha), tolga can, gültekin utancak, emre gören, engin yıldız ve eğer işler atom için (ve elbetteki bizler içinde yolunda giderse) yurtdışından gelecek (söylentilere göre cgtalk'tan yakından tanıdığımız) yabancı bir konuşmacı. 3 boyutlu modelleme, mayanın sırları, compositioning, computer animation, oyun tasarımı ve progralama gibi konuları içerecek yine dolu dolu 3 hafta.

Yarın gerçekleşecek mülakattan sonra cgpark'tan ruhi yapıcı'nın compositioning ve post production eğitimi ile başlıyor eğitimler. Ruhi Yapıcı ise eğitim vermeyip hayatını anlatsa bile yeterince ilgi çekici olurdu herhalde. Kendisi gayet başarılı compositioning ve 3d işlerine imza atmış olmakla beraber (hepimizin görmüş olabileceği türk petrol ve garanti reklamları) aynı zamanda onlarca tv dizisinde ve reklamda da rol almış. Emret komutanım en çok isim yaptığı dizilerde bir tanesi. İlginç özgeçmişine ve portfolyosuna cgpark'taki sayfasından ulaşabilirsiniz.
oyunculuk kariyeri hakkındaki fikir sahibi olmak içinse bir sozluk'e goz atın isterseniz.
----

Bugün Teknokent'te Atom 30+ için gerçekleştirilen seçmelere katıldım. 30+ ya kalıp kalamadığım belli değil ama yinede ilk gün eğitiminden faydalanma fırsatım oldu. İlk gün eğitimcimiz geçen başlıkta da yazdığım gibi Ruhi Yapıcı. After Effects ve Compositing olaylarına değinen Ruhi'nin oyunculuğu nasıldır bilemem; ama anlatımı tek kelime ile mükemmeldi. Konuya olan hakimiyeti bir yana konuyu bizlere aktarışı 10 numaraydı. Yaptığı başka işlerle bu kadar göz önünde olan bir insandan açıkçası bu konuda böyle iyi bir performans beklemiyordum. Bir hafta sürecek eğitimin devamına da katılabilirsem, edindiğim izlenimler ve bilgileri burada da paylaşmaya çalışacağım.

---

Özel Efektler için kaynak linkler

Odtü Teknokent Atom'da gerçekleşen Ruhi Yapıcı'nın verdiği After Effects eğitimleri geçtiğimiz gün sona erdi. Bugün Aydın Uluç tarafından verilmesi gereken eğitim ise, kendisinin sağlık sorunları nedeniyle ertelendi. Eğitimlere katılıyor oluşumdan anlayacağınız üzere 30+'ya girmiş bulunmaktayım. Yani Atomun olanaklarından faydalanabilecek yaklaşık 40 kişiden birisiyim; verilen eğitimlerden yararlanacak; aynı hedefe kitlenmiş (Türkiye'de bilgisayar oyunu yapmak) benzer altyapıya sahip insanlar ile oturup konuşacak, bilgi paylaşımı yapacak, muhabbet edecek, oyun oynayacak ve proje geliştirebileceğim. Bir ay sonra gidecek olmam gerçekten üzücü.

Ruhi Yapıcının eğitimine geçerli sebeplerden ötürü 3. gün katılamadım. O yüzden zaten çok fazla fikir sahibi olmadığım tracking gibi konularda yine eksik kaldım. Eğitimi boyunca sık sık Ruhi'nin vurguladığı bir şey vardı. O da, ekranda istediğiniz neredeyse herşeyin efektler kullanılarak elde edebileceği; ama yine de efekt kullanmanın öncelik sıralamanızda en son sırada olması gerektiğiydi. İnsan gözünün tekrarı, uyumsuzluğu, doğal olmayanı yani sahteyi algılamakta üstün bir yeteneği var. Bu içine doğduğumuz kaotik dünyanın bize kazandırdığı bir yetenek. Bunu hiç bir zaman unutmamalıyız. Eğer yapabiliyorsak, her zaman için, efektler yerine gerçek görüntüler kullanmalıyız.

Öğrettiği onca şeyin yanında yapacağımız compositioning çalışmalarında bizlere yardımcı olacak stock video bulabileceğimiz iki tane site söyledi Ruhi hoca.
x [ Seda ] x
Admin
x [ Seda ] x

MesajKonu: Geri: Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları   Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları EmptyPaz Mart 01, 2009 6:20 pm

Esracim cok tesekkür ederim (:

Keske bizlerde böyle notlar tutabilseydik Very Happy
×[єnĐŁєss ħøρє]×
Moderatör

MesajKonu: Geri: Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları   Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları EmptySalı Mayıs 26, 2009 2:38 pm

sağoL .. (:
x seнeЯuнi x
Admin
x seнeЯuнi x

MesajKonu: Geri: Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları   Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları EmptyPerş. Tem. 16, 2009 4:16 pm

SagoL (=

Ruhi'nin cgparkta bir ögrencisinin yazdıkları
1 sayfadaki 1 sayfası